Technologie

Virtuální prohlídka je sférická fotografie, která je spojena z několika samostatných snímků pořízených v určitém sledu tak, aby byl pokryt prostor v celkovém zorném úhlu 360° horizontálně a 180° (v některých případech stačí i méně)
Takto lze prohlížet celý prostor (interiér či exteriér) jako by byl uživatel opravdu fyzicky přítomen a může si sám interaktivně pomocí myši zvolit, kterým směrem a pod jakým úhlem pohledu chce prostory sledovat. Vidí tak vše kolem sebe, nad i pod sebou, přiblížením si může prohlédnout zajímavé detaily a naopak oddálením získá širokoúhlý pohled v širším kontextu.
Rozložená virtuální prohlídka - sférická fotografie
Barevně je vyznačen výřez, ve kterém si lze prohlížet celkový prostor (černobíle). Přehrávač vždy zobrazuje pouze určitý úhel pohledu, který lze při prohlížení měnit.

AKTIVNÍ BODY - HOTSPOTY

Jednotlivé virtuální prohlídky lze mezi sebou vzájemně propojit aktivními body - tzv. Hotspoty. Kliknutím na tyto body, které bývají umístěny v místech, kde lze očekávat další virtuální prohlídku, např. v oblasti dveří, koncích ulic apod., je možno přecházet mezi jednotlivými virtuálními prohlídkami z jedné scény do druhé.
Další možností přesunu při prohlídce jsou aktivní body umístěné na mapce, která může být vybavena tzv. kompasem, který se otáčí zároveň s úhlem pohledu a zobrazuje směr.

TYPY ZOBRAZENÍ VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY

Prostory si lze prohlédnout v těchto technologiích:

  • Adobe Flash Player - technologie Flash ve verzi 9, v internetových prohlížečích nejrozšířenější.
  • QuickTime player - technologie firmy Apple, využívají zejména majitelé počítačů Mac.
  • Deval VR - speciální prohlížeč virtuálních prohlídek, výhodou je malý instalační soubor.
  • Java - doplněk Internet Exploreru pro fungování appletu.

Ukázka z hotspoty je na příklad zde 

 
Přesný čas v místě Lanškroun: